Mariel Zagunis

Notre Dame Olympians Central

NameYearSiteSport/EventMedal
Courtney Hurley2016RioFencing (Epee)
Kelley Hurley2016RioFencing (Epee)
Lee Kiefer2016RioFencing (Foil)
Mariel Zagunis2016RioFencing (Sabre)
Gerek Meinhardt2016RioFencing (Foil)
Melissa Tancredi (Canada)2016RioSoccer
Molly Huddle2016Rio10,000 Meters
Margaret Bamgbose2016Rio400 Meters Dash
Natalie Achonwa (Canada)2016RioBasketball
Amanda Polk2016RioRowing (Women's Eight)
Angie Akers2016RioBeach Volleyball (Coach)
Monty Williams2016RioBasketball (Coach)
Natalie Achonwa (Canada)2012LondonBasketball
Shannon Boxx2012LondonSoccerGold
Candace Chapman (Canada)2012LondonSoccerBronze
Molly Huddle2012London5,000 Meters
Courtney Hurley2012LondonFencing (Individual Epee)
Fencing (Team Epee)Bronze
Kelley Hurley2012LondonFencing (Team Epee)Bronze
Lee Kiefer2012LondonFencing (Individual Foil)
Fencing (Team Foil)
Gerek Meinhardt2012LondonFencing (Team Foil)
Selim Nurudeen (Nigeria)2012London110-Meter High Hurdles
Amanda Polk2012LondonRowing Alternate
Mary Saxer2012LondonPole Vault Alternate
Melissa Tancredi (Canada)2012LondonSoccerBronze
Mariel Zagunis2012LondonFencing (Individual Sabre)
Shannon Boxx2008BeijingSoccerGold
Thomas Chamney (Ireland)2008Beijing800 Meters
Candace Chapman (Canada)2008BeijingSoccer
Kelley Hurley2008BeijingFencing (Individual Epee)
Kate (Sobrero) Markgraf2008BeijingSoccerGold
Gerek Meinhardt2008BeijingFencing (Individual Foil)
Selim Nurudeen (Nigeria)2008Beijing110-Meter High Hurdles
Melissa Tancredi (Canada)2008BeijingSoccer
Mariel Zagunis2008BeijingFencing (Individual Sabre)Gold
Fencing (Team Sabre)Bronze
Marton Gyulai (Hungary)2006TorinoTwo-Man Bobsled
Four-Man Bobsled
Christel Bouvron (Singapore)2004Athens200-Meter Butterfly
Shannon Boxx2004AthensSoccerGold
Monica Gonzalez (Mexico)2004AthensSoccer
Andrew MacKay (Cayman Islands)2004Athens200-Meter Individual Medley
400-Meter Individual Medley
Kate (Sobrero) Markgraf2004AthensSoccerGold
Ruth Riley2004AthensBasketballGold
Jeff Smoke2004AthensFlatwater Kayak
Jan Viviani2004AthensFencing (Individual Epee)
Mariel Zagunis2004AthensFencing (Individual Sabre)Gold
Marton Gyulai (Hungary)2002Salt Lake CityFour-Man Bobsled
Christel Bouvron (Singapore)2000Sydney200-Meter Butterfly
400-Meter Butterfly
Nick Radkewich2000SydneyTriathlon
Kate Sobrero2000SydneySoccerSilver
Mike Gostigian1996AtlantaModern Pentathlon
Jileen Siroky1996Atlanta200-Meter Breaststroke
Sara Walsh1996AtlantaFencing (Individual Foil Alternate)
Mike Gostigian1992BarcelonaModern Pentathlon
Leszek Nowosielski (Canada)1992BarcelonaFencing (Individual Sabre)
Molly Sullivan1992BarcelonaFencing (Individual Foil)
Mike Gostigian1988SeoulModern Pentathlon
Molly Sullivan1988SeoulFencing (Individual Foil)
Bjorn Vaggo (Sweden)1984Los AngelesFencing (Individual Epee)Silver
Mike McCahey1984Los AngelesFencing
Debbie Brown1980MoscowVolleyball
Tim Glass1980MoscowFencing (Individual Epee)
Bill Hanzlik1980MoscowBasketball
Adrian Dantley1976MontrealBasketballGold
Rick Wohlhuter1976Montreal800 MetersBronze
1,500 Meters
Rick Wohlhuter1972Munich800 Meters
John Murphy1972MunichTrack and Field
Shaun Fitzmaurice1964TokyoBaseball (exhibition sport)
Robert Halperin1960RomeSailing
Danny Killeen1956MelbourneSailing
Vince Boryla1948LondonBasketballGold
Jim Delaney1948LondonTrack and Field
Frank Shaughnessy, Jr.1936Garmisch-PartenkirchenIce HockeyBronze
Alex Wilson (Canada)1932Los Angeles400 MetersBronze
800 MetersSilver
4 x 400-Meter RelayBronze
Alex Wilson (Canada)1928Amsterdam400 Meters
800 Meters
4 x 400-Meter RelayBronze
Tom Lieb1924ParisDiscusBronze
Gene Oberst1924ParisTrack and Field
August “Gus” Desch1920Antwerp400-Meter HurdlesBronze
Johnny Murphy1920AntwerpHigh Jump
Forest Fletcher1912StockholmHigh Jump
Long Jump
George Philbrook1912StockholmDecathlon
Discus
Shot Put
James Wasson1912Stockholm100 Yards Alternate