2008 Roster
Coaches  
Men
Name Ht. Cl. Hometown High School
Mat Abernethy 5-8 SO College Park, MD Georgetown Prep
Randall Babb 6-6 FR Wheaton, IL Wheaton Warrenville South
Jordan Carlson 5-9 FR Inver Grove Heights, Minn. Rosemount
Spencer Carter 5-11 SO Boise, ID Bishop Kelly
Blake Choplin 5-11 JR Kansas City, MO Oak Park
Daniel Clark 5-10 SR Jackson, MI Lumen Christi
Max Cruz FR Chesterfield, MO
Cameron Eckert 5-11 JR Markle, IN Norwell
Terrence Egan 5-8 JR Yorktown Heights, NY Fordham Prep
Ryan Gamboa 5-10 SO Upland, CA Upland
Kyle Higdon 6-0 SO Michigan City, IN Michigan City
Jack Howard 6-2 JR Libertyville, IL Libertyville
Dan Jackson 5-11 SO Ann Arbor, MI Dexter
Ryan Jacobs 6-1 SO Rockton, IL Hononegah
Kevin Labus 5-11 SO Carmel, IN Brebeuf Jesuit
Mitchell Lorenz FR Brainerd, MN
Kelly Lynch FR Spokane, WA
Kevin McFadden 6-1 SR New Tripoli, PA Allentown Central Catholic
Joseph Miller 5-10 FR Bowling Green, OH St. John’s Jesuit High School
Kenny Minogue 6-2 JR Louisville, KY Trinity
Mark Moore 6-5 SR Novi, MI Novi
Thomas Noel 6-1 SO Louisville, KY Trinity
Jim Notwell 6-0 JR Upper Arlington, OH Upper Arlington
Thomas Pesch FR Elgin, MN
Johnathan Shawel FR Placentia, CA
Patrick Smyth 5-9 SR Salt Lake City, UT Judge Memorial
Stephanie Socias 5-4 FR Tampa, Fla. Academy of the Holy Names
Paul Springer 6-0 SO Kennett Square, PA Unionville
Brier Steenberge 5-8 JR Granbury, TX Granbury HS
Zachary Suriano 6-2 FR Clifton Park, NY Shenendehowa High School
Kevin Veselik 6-2 SR Clarendon Hills, IL Benet Academy
Trevor Waliszewski FR Larkspur, CO
Jake Walker 5-7 JR Ellwood City, PA Lincoln
Kary Yergler 5-11 SO Coto de Caza, CA Santa Margarita Catholic
Women
Name Ht. Cl. Hometown High School
Sarah Anderson 5-7 FR Bloomington, MN Convent of the Visitation School
Becca Bauman 5-8 SR Grand Rapids, MI Catholic Central
Gena Bleyer 5-7 FR Chesterfield, MO St. Joseph’s Academy
Grace Brier 5-2 FR Claks Summit, PA Scranton Prepatory School
Theresa Cattuna 5-4 SO Cherry Hill, NJ Cherry Hill East
Lindsey Ferguson 5-6 JR Greenfield Center, NY Saratoga Springs
Elizabeth Flood FR Brownsburg, IN
Abby Higgins 5-10 SO Naperville, IL Benet Academy
Molly Hirt 5-6 FR Bloomington, Ind. Bloomington North
Kari Johnson 5-5 FR Central Lake, MI Central Lake High School
Elizabeth McMahon 5-9 SO Syracuse, NY West Genesee
Alissa Ott FR Redford, MI
Adrienne Pastula 5-6 SO Hillsdale, MI Hillsdale
Heidi Rocha 5-2 SR Palmdale, CA Paraclete
Kathryn Ryan 5-8 FR Western Springs, IL St. Ignatius College Prepatory
Analisa Sandoval 5-4 JR Los Alamos, NM Los Alamos
Morgan Schulz 5-5 SR Centennial, CO Smoky Hill
Molly Sullivan 5-8 JR Elmhurst, IL York
Susanna Sullivan 5-5 FR Falls Church, Va. George Mason H.S.
Beth Tacl 5-6 JR St. Cloud, MN Cathedral
Dominique Taylor 5-3 JR Gary, IN West Side
Marissa Treece 5-4 SO Maple City, MI Glen Lake
Rachel Velarde 5-1 FR Albuquerque, N.M. Eldorado H.S.
Erica Watson 5-6.5 SO Noblesville, IN Noblesville
Emily Wauford 5-8 SR Midlothian, VA Maggie Walker Governor’s School
Coaches
Joe Piane – Head Men’s Cross Country Coach
Tim Connelly – Head Women’s Cross Country Coach