2009-10 Roster
Coaches  
Men
Name Ht. Events Class Hometown/High School
Mat Abernethy 5-8 XC/Mid JR College Park, MD/Georgetown Prep
Tyrell Atkins 5-9 Sprints JR Omaha, NE/Omaha Benson
Randall Babb 6-6 XC/Mid SO Wheaton, IL/Warrenville South
Tyler Bartlow 5-11 XC/Mid FR Long Grove, IL/Stevenson
Alex Bavis 6-4 Jumps FR Fort Wayne, IN/Bishop Dwenger
John Belcher 5-11 Throws JR Cheyenne, WY/Cheyenne Central
Chandler Brooks 5-11 Sprints JR Kansas City, MO/Center Senior
Matthew Brown 6-3 Sprints JR Dunedin, FL/Palm Harbor University
Jordan Carlson 5-9 XC/Mid SO Inver Grove Heights, MN/Rosemount
Spencer Carter 5-11 XC/Mid JR Boise, ID/Bishop Kelly
William Cernanac Mid SO Englewood, CO
Blake Choplin 5-11 XC/Mid SR Kansas City, MO/Oak Park
Daniel Clark 5-10 XC/Mid SR Jackson, MI/Lumen Christi Catholic
John Clohisy 5-7 XC/Mid FR St. Louis, MO/St. Louis University High
Max Cruz XC/Mid SO Chesterfield, MO
Greg Davis 5-11 Throws JR Peachtree, GA/Starr’s Mill
Brendan Dougherty 5-10 Sprints FR Sioux City, IA/Bishop Heelan Catholic
Cameron Eckert 5-11 XC/Mid SR Markle, IN/Norwell
Ryan Gamboa 5-10 XC/Distance JR Upland, CA/Upland
Ted Glasnow 6-2 Jumps FR Newhall, CA/William S. Harr Union
Patrick Glass 6-3 Jumps FR Deerfield, IL/Deerfield
Mitchell Gormley 6-0 Throws SO Lawrenceville, GA/Brookwood
Kevin Henderickson 5-10 XC/Mid FR Saline, MI/Saline
Kyle Higdon 6-0 XC/Mid JR Michigan City, IN/Michigan City
Andrew Hills 6-0 Throws SO Toledo, OH/St. John’s Jesuit
Edward Hitchler 6-2 Sprints JR Comfort, TX/Clark
Jack Howard 6-2 XC/Mid SO Libertyville, IL/Libertyville
Daniel Jackson 6-1 XC/Distance JR Ann Arbor, MI/Dexter
Ryan Jacobs 6-0 XC/Mid JR Roscoe, IL/Hononegah
Ronald Kadykowski 5-11 Sprints SO Brighton, MI
Andrew Kolbeck 6-1 Jumps JR Richfield, WI
Alex Korenstra 6-2 Sprints SO New Paris, IN/Fairfield
Kevin Labus 5-11 XC/Mid JR Carmel, IN/Brebeuf Jesuit
Sean Lindbloom 5-11 Sprints SO New Lenox, IL
Mitchell Lorenz XC/Mid SO Brainerd, MN
Kelly Lynch XC/Mid SO Spokane, WA
Jeffrey MacMillan 5-6 XC/Mid FR Mattawan, Ontario/Mattawan
J.P. Malette 5-9 XC/Mid FR Windsor, Ontario/Assumption College Catholic
Jim Merchun 5-10 Jumps SR Carmel, IN/Cathedral
Joe Miller 5-10 XC/Mid SO Bowling Green, OH/St. John’s Jesuit
Balazs Molnar 5-10 Sprints SR Dunaujvaros, Hungary/Szechenyi Istvan
John Mossman 5-9 Sprints FR Lagrange Park, IL/Riverside Brookfield
Thomas Noel 6-1 XC/Mid SR Louisville, KY/Trinity
Jim Notwell 6-0 XC/Mid SR Upper Arlington, OH/Upper Arlington
Dean Odegard 6-2 Jumps FR St. Louis, MO/Lutheran South
Doug Onuscheck 6-0 Jumps SO Raleigh, NC
Connor Paladino 6-4 Jumps SO Skillman, NJ
Thomas Pesch XC/Mid SO Elgin, MN
Eric Quick 5-10 Jumps SR Bakersfield, CA/Liberty
Jeremy Rae 5-11 XC/Mid FR Fort Erie, Ontario/Lakeshore Catholic
Jordan Rincon 5-10 Sprints SO Las Vegas, NV/Spring Valley
Eric Roth 6-0 Sprints FR Colorado Springs, CO/Liberty
Beningo Sandoval 5-8 Jumps FR Los Alamos, NM/Los Alamos
Trent Sayers 5-10 XC/Mid FR Whitby, Ontario/Sinclair
Kevin Schipper 6-0 Jumps SO Leo, IN/Bishop Dwenger
Matt Schipper 5-11 Jumps SR Leo, IN/Bishop Dwenger
Justin Schneider 6-3 Multi-Events JR Atlanta, GA/Greater Atlanta Christian
Johnathan Shawel XC/Mid SO Placentia, CA
Michael Smigelski 6-1 Throws SO Mequon, WI
Paul Springer 5-11 XC/Mid JR Kennett Square, PA/Unionville
Brier Steenberge XC/Mid SR Granburg, TX
Zac Suriano 6-2 XC/Mid SO Clifton Park, NY/Shenendehowa
Miklos Szebeny 6-0 Sprints JR Telki, Hungary/Secondary School of Piarist Fathers
Anthony Thomas 5-11 Throws FR Roosevelt, NY/Holy Trinity
Denes Veres 6-0 Throws JR Ellwood City, PA/Riverside
Jake Walker 5-7 XC/Mid SR Ellwood City, PA/Lincoln
Women
Name Ht. Events Class Hometown/High School
Sarah Anderson 5-7 XC/Mid SO Bloomington, MN
Rudy Atang 5-7 Throws JR Houston, TX/St. Pius X
Liz Barron XC/Mid FR Oakland, MI
Sasha Blanchard 5-6 Sprints SO Agoura, Calif./La Reina
Gena Bleyer 5-7 XC/Mid SO Chesterfield, MO
Rachel Boggs XC/Mid FR Ocoee, FL
Grace Brier 5-2 XC/Mid SO Clarks Summit, PA
Brittany Burgeson Sprints SO Evergreen, CO
Maddie Buttinger 5-10 Multi-Events SO Waterloo, Ontario/Resurrection C.S.S.
Madeline Casanova Throws FR Simi Valley, CA
Theresa Cattuna 5-4 XC/Distance JR Cherry Hill, N.J./Cherry Hill East
Courtenay Devlin XC/Mid FR Rosemont, PA
Katie Drueen XC/Mid SO Turlock, CA
Jaclyn Espinoza 5-9 Throws SR Keizer, OR/Regis
Lindsey Ferguson 5-6 XC/Distance SR Greenfield Center, NY/Saratoga Springs
Chrissy Finkel Jumps FR Montville, NJ
Natalie Geiger 5-10 Sprints SO Stouffville, Ontario/Stouffville District Secondary
Abby Higgins 5-10 XC/Distance JR Naperville, Ill./Benet Academy
Molly Hirt 5-6 XC/Distance SO Bloomington, Ind./Bloomington North
Kendra Jennings Jumps FR La Prairie, IL
Kari Johnson 5-5 XC/Mid SO Central Lake, MI
Natalie Johnson 5-9 Middle Distance/ Sprints JR Englewod, Ariz./Xavier College Prep
Elise Knutzen 5-8 Throws SR Seattle, WA/Nathan Hale
Kelly Langhans 5-10 Sprints JR Baden, PA/North Allegheny
RikkiLynn London 5-9 Jumps SR Lakeside, AZ/Blue Ridge
Anne McCarthy XC/Mid FR Toledo, OH
Elizabeth McMahon 5-9 XC/Mid JR Syracuse, NY/West Genesee
Jaime Minor 5-10 Jumps SR Tucson, AZ/Canyon del Oro
Elizabeth Myers 5-8 Sprints SR Kalispell, MT/Flathead
Ericka Nowell Sprints FR Perris, CA
Alissa Ott XC/Mid SO Redford, MI
Ann Polcari 5-4 Jumps SO Ridgewood, NJ
Angela Ryck XC/Mid FR Penfield, NY
Jessica Rydberg XC/Mid FR Pinetop, AZ
Analisa Sandoval 5-4 XC/Mid SR Los Alamos, NM/Los Alamos
Allison Schroeder 5-8 Sprints SO Ottawa, OH/Ottawa-Glandorf H.S.
Joanna Schultz 6-0 Sprints SR Holmen, WI/Holmen
Stephanie Socias 5-4 Distance SO Tampa, Fla./Academy of the Holy Names
Nevada Sorenson Sprints FR Sioux Falls, SD
Jessica Sullivan 5-3 Jumps JR Norwich, CT/Norwich
Molly Sullivan 5-8 XC/Distance SR Elmhurst, IL/York Community
Susanna Sullivan 5-5 XC/Distance SO Falls Church, Va/George Mason H.S.
Beth Tacl 5-6 XC/Distance SR St. Cloud, MN/Cathedral
Dominique Taylor 5-3 XC/Mid SR Gary, IN/West Side
Tiffany Tibbot 5-10 Sprints SO Sammamish, WA/Skyline H.S.
Rebecca Tracy XC/Mid FR Barrington, IL
Marissa Treece 5-4 XC/Distance JR Maple City, Mich./Glen Lake
Rachel Velarde 5-1 XC/Distance SO Albuquerque, N.M./Eldorado
Kali Watkins 5-4 Sprints/ Hurdles JR Newport News, Va./Menchville
Erica Watson 5-7 XC/Mid JR Noblesville, Ind./Noblesville
Emily Wauford XC/Mid SR Midlothian, VA
Samantha Williams 5-5 Sprints SR Los Altos, CA/St. Francis
Coaches
Joe Piane – Head Coach
Tim Connelly – Assistant Coach – Women’s Distance
Jim Garnham – Assistant Coach – Field Events
Amy Henry – Assistant Coach – Sprints
John Millar – Associate Head Coach – Sprints
Adam Beltran – Assistant Coach – Throws