July 6, 2017
By Megan Golden
NOTRE DAME, Ind. — The Atlantic Coast Conference announced on Thursday that 445 University of Notre Dame student-athletes have been named to the All-ACC Academic Honor Roll.
The ACC Honor Roll is comprised of student-athletes who participated in a varsity-level sport and registered a grade point average of 3.0 or better for the full academic year.
Notre Dame’s 445 student-athletes on the honor roll marked the second most of any ACC school. Only Duke (489) had more selections.
In the honor roll’s 61st year, a conference-record 4,472 student-athletes received the honor.
Notre Dame’s All-ACC Academic Honor Roll Members (followed by number of career selections):
Bridget Adam 4…………………………………… Rowing
Kiley Adams 1………………………………………. Soccer
Mariel Adams 2……………………………………. Soccer
Katie Adlaka 2……………………………………. Rowing
Christian Aguilar 3……………………………. Fencing
Benjamin Albin 2………………………………………. Golf
Emma Albrecht 2………………………………………. Golf
Lindsay Allen 1……………………………… Basketball
Bailey Amenabar 4…………………………….. Rowing
Emily Ames 2………………………………………. Rowing
Sydney Anderson 1………………………… Lacrosse
Thomas Anderson 1………………………. Swimming
Heidi Annaheim 4……………………………. Lacrosse
Aidan Antekeier 1……………………………… Fencing
Michael Antipas 2……………………………… Fencing
Danielle Aragon 4…………………….. Track & Field
Kristjan Archer 1……………………………….. Fencing
Ian Aschieris 2…………………………………….. Soccer
Kristin Baer 2………………………………….. Volleyball
Shelene Baiyee 1………………………………. Rowing
Blake Barens 2…………………………………………. Golf
Allison Barry 3…………………………………… Fencing
Julia Barry 1………………………………………. Fencing
Molly Barry 3…………………………………… Swimming
William Barth 2……………………………….. Swimming
Allison Bartoszewicz 3………………. Track & Field
Alexis Bazos 1……………………………………. Softball
Ellen Berdusco 2……………………………. Swimming
Kate Beriont 3…………………………………….. Softball
Patrick Berneski 2……………………………….. Soccer
Cecilia Biagini 1………………………………. Lacrosse
Brandon Bielak 3……………………………… Baseball
Bailey Bigler 2…………………………………….. Softball
Matthew Birzer 2……………………….. Track & Field
Matthew Blommer 1…………………………. Lacrosse
Erin Boley 1……………………………………. Basketball
Gregory Bombara 2………………….. Track & Field
Haley Bonneval 1…………………………… Volleyball
Kyle Borbi 1……………………………………… Lacrosse
Dana Bouquet 4…………………………………. Softball
Erin Boxberger 1……………………………….. Rowing
Kevin Bradley 4………………………………. Swimming
Astrid Brakstad 1………………………………… Rowing
Lexi Brandt 3……………………………………… Rowing
Tony Bretzman 3………………………………… Hockey
Brooke Broda 3…………………………………… Tennis
Cailey Brogan 1…………………………………. Rowing
Caitlyn Brooks 1…………………………………. Softball
Cameron Brown 1……………………………. Baseball
Myles Brown 2……………………………………… Soccer
Alice Bruemmer 1……………………………….. Rowing
Gretchen Brugge 4……………………………. Rowing
Savannah Buchanan 1…………………… Lacrosse
Callahan Burke 1……………………………….. Hockey
Rory Burke 2……………………………………… Fencing
Kelly Byrne 2…………………………………… Volleyball
Pierre Byrne 1…………………………………. Lacrosse
Guillermo Alfonso Cabrera Basurco 1.. Tennis
Sydney Cardozo 3………………………….. Lacrosse
Madison Carr 1……………………………….. Lacrosse
Emily Carson 4………………………….. Track & Field
Christopher Carter 2………………………. Lacrosse
Jennifer Casadonte 2…………………….. Lacrosse
John Casey 1………………………………………. Soccer
Paul Cepak 3…………………………………….. Fencing
Edward Cheatham 1…………………. Track & Field
Zachary Cheng 1……………………………… Fencing
Mary Closs 4………………………………………… Tennis
Madeline Coady 1……………………………… Rowing
Molly Cobb 1……………………………………. Lacrosse
Virgile Collineau 3……………………………. Fencing
Simmone Collins 1………………………….. Volleyball
Robert Collins 4………………………………. Lacrosse
Shane Combs 2……………………………….. Baseball
Kevin Conners 2………………………………………. Golf
Patrick Connolly 4……………………………….. Soccer
Erin Coscia 4…………………………………….. Fencing
Bryan Costabile 1……………………………. Lacrosse
Joseph Coumos 3………………………….. Swimming
Liam Cox 3……………………………………………….. Golf
Taylor Craft 4…………………………….. Track & Field
Hugh Crance 2……………………………….. Lacrosse
Anne Crea 3…………………………………… Swimming
Grace Cronin 1…………………………. Track & Field
Paige Crowley 3………………………………….. Soccer
John Crumpler 3……………………………….. Fencing
Nicholas Cullen 1……………………………….. Soccer
Andrew Cupero 4……………………………….. Soccer
Rachel DaDamio 2……………………. Track & Field
Alexandra Dalton 4………………………… Lacrosse
Kathleen Darling 1……………………. Track & Field
Alexis Daugherty 3…………………… Track & Field
Eleanor Daum 1…………………………………. Rowing
Andrew Dawson 3………………………………. Tennis
Kyle Dedrick 3……………………………………… Soccer
Sean Dedrick 2……………………………………. Soccer
Ryann DeJarld 2……………………………. Volleyball
Miguel Delgado 2…………………………………….. Golf
Claire DeSelm 1……………………………… Swimming
Erin Dietsche 3………………………………….. Fencing
Isabella DiLisio 2……………………………………… Golf
Nikola Djogo 1………………………………. Basketball
Abigail Dolan 1………………………………. Swimming
William Dolan 3…………………………. Track & Field
Erin Dolan 2……………………………………….. Rowing
Kelly Donnelly 1………………………………. Lacrosse
Shane Doss 1………………………………….. Lacrosse
Caroline Doyle 2…………………………….. Lacrosse
Meghan Doyle 3………………………………….. Soccer
Taylor Driscoll 3………………………… Track & Field
Stephanie Dubois 3…………………………… Rowing
Felicien Dumas 2………………………………… Soccer
Jacob Dumford 4………………………. Track & Field
Ian Dwyer 3……………………………………….. Fencing
Katherine Eilers 4……………………………. Lacrosse
Spicer Emge 3…………………………………… Fencing
Jeff Farina 2………………………………………… Soccer
Spencer Farina 1………………………………… Soccer
Jeanne Farnan 3………………………………. Rowing
Senan Farrelly 1…………………………………. Soccer
John Felitto 1……………………………………………. Golf
Steffen Felt 2……………………………………… Fencing
Jane Fennelly 3………………………………….. Tennis
Jordan Ferreira 4…………………………………….. Golf
Kyle Fiala 4………………………………………. Baseball
Paul Finely 1……………………………………. Lacrosse
Brian Finn 1…………………………………………. Soccer
Antoinette Finnane 2………………… Track & Field
Kelly Fischer 2……………………………………. Rowing
Jonathan Fitzgerald 3………………………. Fencing
Reagan Fitzgerald 3………………………… Fencing
John Flannery 3……………………….. Track & Field
Monica Flores 3…………………………………… Soccer
Sydney Flynn 2……………………………….. Lacrosse
Emma Fontenor 4……………………………. Lacrosse
Cassandra Ford 1…………………………… Lacrosse
Sydney Foreman 3……………………. Track & Field
Cortney Fortunato 4……………………….. Lacrosse
Emily Franz 2…………………………….. Track & Field
Kaitlin Frei 3………………………………. Track & Field
Samantha Fry 2………………………………. Volleyball
Reed Fujan 3…………………………………. Swimming
Daniel Fujan 2……………………………….. Swimming
Austin Gaiss 3………………………………….. Lacrosse
Jonathan Gallagher 2………………………… Soccer
Madeline Gallagher 3………………………. Fencing
Peter Gayhardt 1…………………………….. Lacrosse
Eric Gebeke 4……………………………. Track & Field
Bridget Geyer 2………………………………….. Rowing
Emily Geyer 4………………………………………. Soccer
Samantha Giacolone 2…………………… Lacrosse
T.J. Gibbs 1……………………………………. Basketball
Elizabeth Gilbert 2……………………………… Rowing
Eric Gilgenbach 2…………………………….. Baseball
Brendan Gleason 2………………………… Lacrosse
Clayton Goldman 1…………………… Track & Field
Nicole Gorman 1……………………………….. Fencing
Mark Gormley 4……………………………………. Soccer
Benjamin Gorski 2………………………….. Swimming
Connor Grace 1………………………………….. Soccer
Robert Gray 4………………………………….. Lacrosse
Matthew Gregory 3………………………… Basketball
Nathan Griffin 2…………………………………… Tennis
Alexander Groesch 4……………….. Track & Field
Jennifer Groth 1…………………………………. Rowing
Ava Gruener 1……………………………………. Rowing
Sean Guenther 3……………………………… Baseball
Matthew Habrowski 4………………………….. Soccer
Joshua Hagar 4………………………………….. Tennis
Mary Hallsten 3………………………………….. Rowing
Moira Hamilton 4………………………………… Rowing
Nicholas Hanahan 3………………………… Fencing
Kirk Hansen 3……………………………. Track & Field
Daniel Hardiman 2……………………. Track & Field
Jessica Harris 3………………………… Track & Field
Oliver Harris 2……………………………………… Soccer
Kelly Hart 2………………………………… Track & Field
Tara Hassett 2…………………………………… Fencing
Rachel Heard 2…………………………………… Soccer
Michael Hearne 3…………………………….. Baseball
Samantha Hedrick 4………………………….. Rowing
Anne Heffernan 2……………………… Track & Field
Madison Heide 1………………………………… Softball
Lauren Heller 1……………………………… Swimming
Shannon Hendricks 2…………………………. Soccer
Christian Herrera 1………………………… Swimming
Katie Higgins 2……………………………….. Volleyball
Caroline Hills 1………………………………….. Rowing
Ruby Hollinger 2……………………………….. Rowing
Soren Holm 2………………………………….. Swimming
Hunter Holton 1………………………… Track & Field
Anthony Holubecki 1……………………….. Baseball
Chris Hubbard 4…………………………………. Soccer
Molly Hudson 1…………………………………. Fencing
Madysen Hunter 1…………………….. Track & Field
Alexander Hurdle 3………………………… Lacrosse
Kyle Hyland 1………………………………….. Lacrosse
Erin Isola 1……………………………………… Swimming
Indi Jackson 4…………………………… Track & Field
Kelly Jacob 1………………………………….. Swimming
Benjamin Jany 3…………………………….. Swimming
Jack Jesse 1……………………………… Track & Field
Gen Johanni 2…………………………………… Rowing
Natalie Johnson 3………………………….. Volleyball
Jake Johnson 3……………………………….. Baseball
Cameron Junker 1…………………………… Baseball
Carolyn Kammeyer 1……………………… Swimming
Jacob Kanak 1………………………………… Lacrosse
Paige Kaplan 2………………………………. Swimming
Chad Katunar 3………………………………….. Hockey
Reilly Kearney 3………………………………… Rowing
Keira Kelly 1………………………………. Track & Field
Brendon Kempin 3………………………………. Tennis
Ryan Kempin 1……………………………………. Tennis
Brent Kennedy 3……………………….. Track & Field
Alexander Kerschner 1…………………… Baseball
Tyler Keslin 1…………………………….. Track & Field
Hazen Khazbak 1……………………………… Fencing
Lee Kiefer 2………………………………………. Fencing
Axel Kiefer 3……………………………………… Fencing
Nicholas Kirkpatrick 2……………….. Track & Field
Kaitlin Klawunder 3…………………………….. Soccer
Taylor Klawunder 3…………………………….. Soccer
Hanna Klein 1………………………………… Volleyball
Elyssa Kleiner 1………………………………… Fencing
Stephanie Knight 3…………………… Track & Field
Grant Koch 4……………………………… Track & Field
Nicholas Koshansky 3…………………….. Lacrosse
Abigail Kovar 1…………………………………… Rowing
Ryan Krutz 2………………………………………… Soccer
Sydney Kuhn 3……………………………….. Volleyball
Claudia Kulmacz 3……………………………. Fencing
Sean Kurdy 1…………………………….. Track & Field
Logan Kusky 1………………………….. Track & Field
Michael Langdon 2…………………………. Lacrosse
Reilly Lanigan 1…………………………….. Swimming
Alexander Lebedev 1………………………… Tennis
Arthur LeMeur 3………………………………… Fencing
Kyla Lewis 2………………………………. Track & Field
James Lichtenstein 4……………………… Swimming
Ryan Lidge 1……………………………………. Baseball
Anya Lindholm 1………………………………… Rowing
Kaela Little 4……………………………………….. Soccer
Brooke Littman 1…………………………………. Soccer
Zoe Loh 2………………………………………….. Fencing
Sean MacLeod 1…………………………………. Soccer
Finnula Mageras 1……………………………. Fencing
Cole Mallette 1………………………………….. Fencing
Dylan Malmquist 2………………………………. Hockey
Richard Mannix 3…………………………… Swimming
Tala Mansouri 1…………………………………. Rowing
Michael Marchese 2………………………… Lacrosse
Christopher Marco 4…………………. Track & Field
Anthony Marini 4……………………………… Lacrosse
Kathryn Marino 1………………………………… Softball
Peter Mark 1……………………………………….. Hockey
Jamie Marvil 4……………………………. Track & Field
Jessi Masinko 1……………………………….. Lacrosse
Sabrina Massialas 1…………………………. Fencing
Lauren Matchett 2……………………………… Rowing
Patrick Mazza 1……………………………… Basketball
Erin McBride 1…………………………………. Lacrosse
Megan McCashland 3…………………………. Soccer
Madison McCracken 2……………………….. Softball
Patrick McDonald 1………………………….. Baseball
Kristen McEneaney 2…………………………. Rowing
Genevieve McGowan 3………………………. Soccer
Sherri McIntee 3……………………………… Swimming
Lauren McKee 3………………………………… Rowing
Megan McLaughlin 1………………………….. Soccer
Evelyn McManus 2……………………………… Rowing
Sydni Meunier 4………………………… Track & Field
Laura Migliore 2………………………………… Rowing
Nicholas Milikich 1………………………….. Swimming
Anthony Milikin 1……………………………… Lacrosse
Katelyn Miller 1……………………………….. Swimming
Payton Miller 3…………………………… Track & Field
Allison Miller 3……………………………………… Tennis
Scott Milling 4…………………………….. Track & Field
Mark Mishu 4……………………………………….. Soccer
Owen Molloy 3…………………………………. Lacrosse
Peter Monahan 1………………………. Track & Field
John Montesi 1……………………………….. Swimming
John Mooney 1……………………………… Basketball
Margaret Morningstar 2…………………. Volleyball
Christopher Morris 1………………………….. Hockey
Cameron Morrison 1………………………….. Hockey
Grace Muller 4…………………………………. Lacrosse
Catherine Mulquin 3………………………. Swimming
Christine Schindele Murayama 1……… Rowing
Samantha Murray 3…………………… Track & Field
Karin Muya 1……………………………………….. Soccer
Peter Myers 2………………………………….. Swimming
Robert Nardella 1………………………………. Hockey
Jeannie Nash 1…………………………………… Tennis
Rachel Nasland 4………………………………. Softball
Kristina Nelson 2…………………………… Basketball
Nicholas Neville 1……………………………. Baseball
Alexandra Nicholas 3…………………………. Soccer
Eva Niklinska 3………………………………….. Fencing
Ann Marie Niro 2…………………………………. Soccer
Rilka Noel 4…………………………………………. Soccer
Jamie Norville 1………………………………… Fencing
Luke Novak 1……………………………………… Hockey
Rebecca Nunge 2………………………….. Volleyball
Regina O’Brien 1………………………………. Fencing
Patrick O’Connell 4…………………… Track & Field
Meaghan O’Donnell 2……………………. Swimming
Andrew Oglevie 2………………………………. Hockey
Michael O’Leary 1………………………………. Hockey
Mitchell Olinger 2…………………………….. Lacrosse
Kaleigh Olmsted 4……………………………….. Soccer
Nikki Ortega 2………………………………….. Lacrosse
Treasa O’Tighearnaigh 3…………………. Rowing
Matthew Owens 3……………………………… Fencing
Evan Panken 4……………………………………. Soccer
Arsenii Panteleev 1…………………………… Fencing
Libby Parsons 1………………………… Track & Field
Ali Patberg 2………………………………….. Basketball
Makenna Pearsall 2………………………… Lacrosse
Casey Pearsall 4…………………………….. Lacrosse
Andrew Peeke 1…………………………………. Hockey
Alexa Pelletier 2……………………….. Track & Field
Olivia Perham 3………………………………….. Rowing
Sergio Perkovic 4……………………………. Lacrosse
Calvin Petersen 3………………………………. Hockey
Joseph Petrone 4…………………………… Swimming
Rex Pflueger 2………………………………. Basketball
Molly Pierce 2…………………………………….. Rowing
John Pietrowicz 3……………………………… Fencing
Madeline Plumlee 3……………………….. Volleyball
Connor Power 1………………………………. Baseball
Hannah Proctor 2……………………………. Lacrosse
Julia Randall 1…………………………………… Rowing
Daniel Rayl 2………………………………………. Tennis
John Rea 1………………………………………….. Soccer
Hannah Rees 3………………………………. Lacrosse
Anja Renkes 1……………………………………. Rowing
Katherine Rentz 1………………………….. Swimming
Eric Restic 1…………………………………….. Lacrosse
Sofia Revilak 2……………………………….. Swimming
Rachel Rhodes 3……………………… Track & Field
Ellie Richards 1………………………………….. Softball
Nathan Richartz 3…………………….. Track & Field
Monica Robinson 4…………………………….. Tennis
Marie-Anne Roche 2………………………… Fencing
Kathleen Roe 1……………………………….. Lacrosse
Kurt Roemer 1……………………………………… Soccer
Anna Rohrer 2………………………….. Track & Field
Madison Ronzone 1…………………. Track & Field
Tyler Ruhl 3…………………………………….. Lacrosse
Evelino Ruibal 2………………………………. Baseball
Francesca Russo 1…………………………… Fencing
John Rutkowski 4……………………… Track & Field
Kevin Salvano 1………………………… Track & Field
Courtney Sampson 1…………………………. Rowing
Kyra Sarazen 2………………………………. Swimming
Lauren Saunee 3………………………………. Rowing
Elizabeth Schrieber 2………………………… Rowing
Aaron Schultz 1………………………………. Swimming
Haley Schultz 1……………………………….. Lacrosse
Ryan Schweizer 1…………………….. Track & Field
John Sexton 3…………………………………. Lacrosse
Jonah Shainberg 3…………………………… Fencing
Jesse Shank 1…………………………… Track & Field
Landon Shank 1……………………….. Track & Field
Jordan Shead 2………………………… Track & Field
Erin Sheehan 1………………………………. Swimming
John Sheehan 1………………………………. Baseball
Steve Shek 2…………………………………… Swimming
Michael Shipp 4…………………………………… Soccer
Anthony Shivers 2…………………….. Track & Field
Hayden Siegfried 1…………………………….. Tennis
Ariel Simmons 1…………………………………. Fencing
Jacob Singer 1…………………………………. Baseball
Amanda Sirico 1………………………………… Fencing
Nicholas Sloan 1………………………………. Fencing
Johnathan Small 1………………………………. Tennis
Nicole Smith 3…………………………………. Swimming
Mary Kathryn Smith 1……………………… Swimming
Harvey Smith 3………………………….. Track & Field
Ryan Smoyer 3…………………………………. Baseball
Alison Snakard 3……………………………………… Golf
Allegra Sodi 1…………………………………….. Rowing
Conor Somers 1………………………………….. Tennis
Carter Sorenson 1……………………. Track & Field
Daniel Speers 2……………………………… Swimming
Zoe Spence 1……………………………………… Tennis
Conner Stapleton 3………………….. Track & Field
Grace Steffens 1……………………………… Lacrosse
Samantha Steigerwald 1……………….. Swimming
Thomas Steve 3……………………………………….. Golf
David Stewart 2………………………………. Swimming
Drake Stimson 3………………………… Track & Field
Emily Stinebaugh 1……………………………. Rowing
Nicholas Stinn 2………………………………. Lacrosse
Christine Stitcher 4…………………………. Swimming
Andrew Stone 4………………………… Track & Field
Alyssa Storino 3……………………………… Swimming
Zachary Stump 2…………………………….. Swimming
Kimberly Sullivan 4…………………………….. Softball
Meredith Swartz 3………………………………. Rowing
Aidan Sweeney 1…………………………… Swimming
Alexandra Tatarian 1……………………….. Fencing
Blake Townes 2…………………………………… Soccer
Katherine Trankina 4………………………… Rowing
John Travisano 3……………………………. Lacrosse
Charles Trense 2……………………………. Lacrosse
Alice Treuth 2…………………………………. Swimming
Halle Truett 1………………………………….. Volleyball
Scott Tully 3………………………………………. Baseball
Joseph Turk 1………………………………… Swimming
Duncan Turnbull 1……………………………… Soccer
Brianna Turner 1…………………………… Basketball
Thomas Ueland 2……………………………….. Soccer
Katherine Uhler 3……………………………….. Soccer
Steve Vasturia 1…………………………….. Basketball
Jens Verhey 3………………………………………….. Golf
Julianna Vidales 3…………………………….. Rowing
Samantha Viqueira 1………………………… Fencing
Charles Vorsheck 1…………………………. Baseball
Catherine Wagner 4…………………………. Rowing
Elizabeth Waldrum 1…………………………… Tennis
Katherine Wallace 1…………………………. Fencing
Elizabeth Walter 3……………………………… Rowing
Natalie Ward 2……………………………………. Soccer
Joseph Wegwerth 1…………………………… Hockey
Megan Welborn 1……………………………… Rowing
Jennifer Westendorf 1………………………… Soccer
Karley Wester 2………………………………….. Softball
Brett Whalen 2………………………….. Track & Field
Robert Whitacre 3………………………….. Swimming
Emily White 1……………………………………… Rowing
Sara White 3………………………………………. Softball
Katerine Wiedenhoft 2………………………. Rowing
Anthony Williams 2……………………. Track & Field
Lauren Woodard 1………………………… Volleyball
Michael Wynne 2…………………………….. Lacrosse
Jemma Yeadon 1……………………………. Volleyball
Jacquelyn Young 1……………………….. Basketball
William Young 3………………………………. Lacrosse
Sandra Yu 4………………………………………… Soccer
Zachary Zajdel 1…………………………………. Soccer
Samantha Zepponi 1………………………….. Soccer
Taylor Zwickl 2……………………………….. Volleyball
–ND–
Megan Golden, athletics communications assistant director at the University of Notre Dame, has been part of the Fighting Irish athletics communications team since August of 2016. In her role, she coordinates all media efforts for the Notre Dame women’s lacrosse and cross country/track and field programs. A native of Cleveland, Ohio, Golden is a 2014 graduate of Saint Mary’s College and former Irish women’s basketball manager. Prior to arriving at Notre Dame, she worked in public relations with the Cleveland Indians and Chicago White Sox.